www.mamboteam.com
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr1 w Nisku  
Start arrow Aktualności arrow Z ostatnich dni arrow Program "Bieg to zdrowie"
19.09.2019.
 
 
Program "Bieg to zdrowie" PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
13.06.2019.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy IVa i IVb Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Dąbka nr 1 w Nisku przystąpili do programu „Bieg po zdrowie”. Koordynatorami programu były: p.Magdalena Leń i p.Marzanna Kupiec. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Nadrzędnym jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.


Główne cele programu to:

 opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży

 pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Program został zrealizowany w postaci 6 zajęć tematycznych. Uczniowie klasy IV a i IV b uczestniczyli w cyklu trzech spotkań edukacyjnych, mających na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Otrzymali w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń.

Spotkanie 1. Palenie jest niezdrowe. Uczniowie poznali składniki dymu tytoniowego oraz ich negatywne skutki dla zdrowia i życia człowieka. Przykładowe składniki to: aceton (rozpuszczalnik farb i lakierów), arsen (popularna trutka na szczury), chlorek winylu (związek używany do produkcji plastiku), cyjanowodór (bardzo silna trucizna), DDT (środek owadobójczy).

Spotkanie 2. Jak nie dać złowić się nałogowi? Zajęcia wyjaśniające pojęcie asertywności (umiejętność pełnego wyrażenia siebie w kontakcie z innymi osobami), podczas których dzieci podejmowały dialogi, tworzyły przykłady odpowiedzi asertywnych. Bardzo ważne w zachowaniu asertywnym jest słowo NIE oraz informacja o tym, co zamierzam zrobić. Przykładowo możemy powiedzieć: „Nie, nie zgadzam się, abyś przy mnie palił, bo chcę oddychać czystym powietrzem.” lub „Nie, nie zgadzam się z Tobą zapalić, bo jest dla mnie ważne moje zdrowie.”

Spotkanie 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów? Spotkanie poświęcone było analizie wywiadów jakie dzieci dokonały wśród swoich członków rodziny i bliskich. Ważne było, aby wywiad został przeprowadzony z osobą niepalącą. Główne pytania dotyczyły powodów niepalenia, reakcji na osoby palące w otoczeniu. Przesłaniem tego spotkania były dane TNS (2015) podające, iż 76% osób dorosłych w Polsce, czyli ponad 24 miliony Polaków nie pali! Palenie jest niemodne!

Kolejne trzy spotkania oparte były na aktywności własnej uczniów. Dzieci tworzyły krótkie scenki, przy użyciu gotowych postaci, zaproponowanych przez autora ćwiczeń dostępnych do realizacji programu. Podstawowym celem stworzenia scenek było ćwiczenie udzielania asertywnych odpowiedzi na propozycje zapalenia papierosa, oraz podkreślenie powodów niepalenia. Uczestnicy programu stworzyli własne wizje scen sytuacyjnych w parku, toalecie czy pokoju dziecka. Następnie prace zostały sprawdzone, poprawione i stworzono wersje przeznaczone na wystawę. Dodatkową aktywnością uczestników programu „Bieg po zdrowie” był konkurs plastyczny - stworzenie plakatów, antyreklamy palenia papierosów pt. „Nie bądź śmieszny, nie pal”. Prace zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami.

W celu uzyskania przez rodziców informacji na temat celów i sposobu realizacji programu profilaktyki, odbyło się jedno spotkanie szkoleniowe. Wychowawcy zaprezentowali dwa krótkie filmy o założeniach edukacyjnych programu " Bieg po zdrowie ". Ponadto rodzice otrzymali ulotki informacyjne o szkodliwości palenia tytoniu.

W ramach programu „Bieg po zdrowie” odbyły się również zajęcia kulinarne dotyczące zdrowego odżywiana z serii „Zabawa w gotowanie”. Dzieci pod przewodnictwem zaproszonych gości przygotowały pyszne gofry i koktajl owocowy wyłącznie ze zdrowych produktów żywnościowych. Warsztaty przeprowadzili: Pani Ewelina Szkutnik i Pan Mariusz Broda – małżeństwo, które słynie z zamiłowania do gotowania, a zwłaszcza z propagowania smacznych, zdrowych i ciekawych dań. Prowadzą Oni własny blog kulinarny „ZABAWA W GOTOWANIE”, na którym zdradzają sekrety przyrządzania wyśmienitych i zdrowych potraw. Swoją przygodę z gotowaniem traktują jako pasję, a inspiracje czerpią od najwybitniejszych kucharzy znanych z telewizyjnych programów typu MasterChef. W czasie trwania zajęć zapoznali oni dzieci z zasadami zdrowego odżywiania oraz technologią przyrządzania wybornych i zdrowych posiłków. Pokazali, że przygotowanie gofrów i koktajlu owocowego jest proste i każdy może zrobić sobie taki deser sam. Dzieci były zachwycone produkcją słodkości, a jeszcze bardziej ich konsumpcją. Walory edukacyjne połączone z walorami smakowymi rozbudziły w dzieciach zapał do gotowania.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas IV za zaangażowanie w realizację zajęć oraz rodzicom dzieci za wsparcie i pomoc. 

Zmieniony ( 13.06.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Imieniny
19 Września 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Alfons, Alfonsyna,
January, Konstancja,
Sydonia, Teodor,
Więcemir
Do końca roku zostało 104 dni.
 
Top! Top!