www.mamboteam.com
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr1 w Nisku  
Start
21.05.2019.
 
 
ZAJĘCIA DODATKOWE "PLANETA ROBOTÓW" PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
23.02.2018.

W roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia kółka przedmiotowego „Planeta Robotów”. Zajęcia te organizowane są w ramach projektu „Eksperymenty i programowanie bez tajemnic – program rozwoju kompetencji kluczowych w Gminie i Mieście Nisko”.

Grupa liczy 14 uczniów z klas piątych, szóstych i siódmych. Są to pasjonaci chętni do zwiększania i rozwijania swojej wiedzy.  Uczniowie  chcący poszerzyć swoje zainteresowania logicznego, kreatywnego, samodzielnego i nieschematycznego myślenia. Pragnący  rozwijać swoją pasję i zdolności wizualno – przestrzenne.

Celem zajęć „Planeta Robotów” jest:

a)      poznanie zasad programowania,

b)      zapoznanie z pracą czujników: koloru, dotyku, ultradźwięków, światła,

c)      przyswajanie podstawowych pojęć w zakresie robotyki, informatyki, elektroniki oraz fizyki i matematyki,

d)      zapoznanie z pracą silników i kostki,

e)      zapoznanie z podstawami konstrukcji maszyn,

f)       nauka i doskonalenie czytania instrukcji,

g)      umiejętność korzystania z programu Lego Mindstorms UV 3,

h)      nauka i doskonalenie umiejętności stosowania algorytmów,

i)        rozwijanie wyobraźni przestrzennej,

j)        doskonalenie umiejętności przyswajania wiedzy przez połączenie nauki z zabawą,

k)      kształtowanie nawyku poszanowania powierzonej cudzej własności oraz utrzymanie ładu i porządku,

l)        rozwijanie umiejętności pracy w zespole,

m)   rozwijanie wyobraźni przestrzennej.

Zajęcia odbywają  się w sali lekcyjnej ze stałym dostępem do Internetu oraz wyposażonym w sprzęt multimedialny: tablica interaktywna, laptopy zakupione z projektu „Eksperymenty i programowanie bez tajemnic – program rozwoju kompetencji kluczowych w Gminie i Mieście Nisko”. Na zajęciach wykorzystuje się także zestaw klocków MINDSTORMS UV 3 przeznaczony dla dzieci w wieku 10 – 14 lat. W jego skład wchodzą: Inteligentna Kostka EU 3 – mały komputer używany do sterowania silników robota i zbierania danych z połączonych czujników (odległości, światła, koloru, dotyku) oraz żyroskopu.

Na początku uczniowie budowali roboty z gotowych instrukcji (na wzór instrukcji Lego), pokazujących krok po kroku jakie klocki należy wziąć i jak je ze sobą połączyć. W kolejnych etapach nauki otrzymali pomoce za pomocą programów zapisanych na dysku w laptopach (zdjęcia i wskazówki konstrukcyjne). Po zbudowaniu robotów, uczniowie programują je w specjalnie przygotowanym programie (zgodnie z wcześniej założoną funkcjonalnością). Program jest bardzo intuicyjny i posiada przyjazny interfejs graficzny, w którym dzieci przeciągają i upuszczają poszczególne ikony odpowiedzialne za określone czynności robota.

Ostatnim i najciekawszym elementem zajęć jest testowanie robota i zabawa. To bardzo ważny element, który pozwala poczuć satysfakcję z efektów swojej pracy, ucząc wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów. Każde spotkanie kończy się podsumowaniem i powtórzeniem poznanych pojęć w trakcie zajęć.

ZAJĘCIA DODATKOWE "PLANETA ROBOTÓW" 

Zmieniony ( 25.02.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Imieniny
21 Maja 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata, Jan,
Kryspin, Przecława,
Pudens, Tymoteusz,
Walenty, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 225 dni.
 
Top! Top!