www.mamboteam.com
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr1 w Nisku  
Start
21.01.2019.
 
 
Menu główne
Start
Aktualności
Linki
Napisz do nas
Szukaj
Dyrekcja
Dane szkoły
O patronie
Ogłoszenia
Dokumenty Szkolne
Plan lekcji 2016/2017
PROMOCJA ZDROWIA
Moda na zdrowie
Warto wiedzieć
Świetlica szkolna
Świetlica szkolna
Media
Fotogaleria
YouTube
Osiągnięcia sportowe
Sport
Rada Rodziców
Dane Rady Rodziców
Samorząd Szkolny
Działalność Samorządu
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Zielona szkoła kl.III PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
01.06.2017.

W dniach od 15.05 do 19.05 2017 r. uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawców p.Danuty Bony, p.Zofii Dul, p.Beaty Szkółki i p.Tomasza Żbika spędzili na zielonej szkole w Zakopanem.

15.05. 2017 r. o godzinie 14:30 - przyjechaliśmy na miejsce (willa Kurant, Zakopane, Dolina Olczy)

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku, obiadokolacja. Potem wyjście ku Małej, Wielkiej i Średniej Krokwi.

        W drugim dniu byliśmy na Krzeptówkach in. ul.Jana Krzeptowskiego Sabały, górala, gawędziarza, pieśniarza i muzykanta, żyjącego w XIXw.  Znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zbudowali  go górale jako wotum wdzięczności za uratowanie życia Jana Pawła II 13.05.1981r. Po krótkiej modlitwie i zwiedzaniu kościoła pojechaliśmy na Gubałówkę (1120m n.p.m.) Najwygodniej dotrzeć na szczyt nowoczesną kolejką torową - z czego skorzystaliśmy. Ze wzgórza można zobaczyć wspaniły widok na całą panoramę Tatr. Nam niestety nie dopisała pogoda. Dużo czasu spędziliśmy na szczycie i u podnóża góry wzdłuż straganów z serkami, pamiątkami, wyrobami wełnianymi i skórzanymi. Potem był spacer najbardziej reprezentacyjną ulicą Zakopanego, Krupówkami. Odwiedziliśmy tu Muzeum Tatrzańskie im.dra Tytusa Chałubińskiego lekarza, miłośnika i badaczaTatr, żyjącego w XIXw. nazywanego Królem Tatr. Po obiedzie udaliśmy się pod Nosal, gdzie znajduje się stok narciarski. W pobliżu jest kaplica na Jaszczurkówce pw. Najświętszego Serca Jezusa, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, twórcę stylu zakopiańskiegho w architekturze. Nazwa ''Na Jaszczurówce" pochodzi od występujących tu salamander plamistych zwanych przez górali jaszczurami.

     W trzecim dniu wybraliśmy się do Kuźnic. Jest tu stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Zwiedziliśmy zbiory Antoniego Kocyana żyjącego w XIXw. badacza fauny tatrzańskiej, leśnika, teriologa i ornitologa. Obejrzeliśmy ekspozycję poświęconą Szkole Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej. Szlakiem na Kasprowy Wierch udaliśmy się do pusteli św. Brata Alberta na Kalatówkach (Brat Albert - Adam Chmielowski 1845-1916, malarz, żołnierz Powstania Styczniowego, franciszkanin, założyciel Zakonu Albertynek).W drodze powrotnej wstąpiliśmy do bacówki, a baca częstował nas oscypkami.  Po południu były zabawy, ognisko, mecz piłki nożnej. Był też czas na rysowanie górskich pejzaży w plenerze.

       Kolejny dzień spędziliśmy z przewodnikiem. Z Kuźnic innym szlakiem niż poprzedniego dnia przeszliśmy do Doliny Białego (910m n.p.m.). Potem szlakiem w kierunku Przełęczy Białego (1310m n.p.m.) Ścieżką pod Reglami doszliśmy do Polany Kalatówki. Po krótkim odpoczynku zeszliśmy w rejonie Wielkiej Krokwi. Widoki były wspaniałe! Po obiedzie pojechaliśmy do Chochołowa, osady  położonej w powiecie nowotarskim. Wieś  zbudowana jest  w całości z oryginalnych chałup górlaskich. Do miejscowej tradycji należy mycie ich z zewnątrz wodą z mydłem dwa razy w roku na Wielkanoc i Boże Ciało. We wsi pod nr 28 jest typowa chochołowska chałupa. W połowie jest pracownią Jana Ziędara artysty- rzeżbiarza amatora. Drugą połowę zajmuje muzeum podhalańskiej tradycji, którym opiekuje się artysta. O twórcy można powiedzieć: Michał Anioł Podhala.

      W ostatnim dniu od rana były przygotowania do wyjazdu . Pakowanie, porządkowanie pokoi,  śniadanie, pożegnanie gospodarzy i wyjazd.

     Pobyt w Zakopanem wszystkim się podobał. Dni były wypełnione po brzegi różnymi zajęciami. Warunki lokalowe bardzo dobre, a kuchnia iście królewska ...no i pogodę mieliśmy jak na zamówienie.

 ZIELONA SZKOŁA KLAS TRZECICH

Zmieniony ( 06.06.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Gościmy
Odwiedza nas 1 gość
Imieniny
21 Stycznia 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Epifani,
Jarosław, Jarosława,
Jerosława, Marcela
Do końca roku zostało 345 dni.
 
Top! Top!